سئو سایت

به مجموعه ای از روش ها و دانشی که باعث بهبود وضعیت وب سایت ها از نگاه گوگل می شوند، سئو سایت می گویند. یکی از مهمترین اهداف سئو، کمک به رتبه گرفتن سایت ها در صفحه اول گوگل و حتی رقابت در خط های ابتدایی موتور جستجوست. به فرد یا تیمی که این وظایف را به عهده دارد، سئوکار می گویند.

بیش از 200 معیار مختلف برای الگوریتم های گوگل جهت رتبه بندی وجود دارد که برخی از آن ها ممکن است تغییر کنند. به همین دلیل یک سئوکار باید دائماً در حال به روزرسانی اطلاعات خود باشد. در این مطلب به سوالاتی مثل: سئو چیست و چه کاربردی دارد؟ افزایش سئو سایت یعنی چه؟ و از این دست سوالات پاسخ خواهیم داد.

سئو چیست؟

بعد از اینکه طراحی سایت به اتمام رسید، نیاز است تا کارهایی بر روی آن صورت بگیرد که این وبسایت جدید، مورد توجه گوگل قرار گرفته و به مرور زمان با پیدا کردن کلمات کلیدی، در صفحات آن ظاهر شود. عوامل متعددی در رسیدن به این نتیجه موثر هستند؛ از تحلیل کلمات کلیدی گرفته تا استراتژی محتوایی، لینک های داخلی و خارجی که سیگنال هایی برای گوگل هستند تا ارتباط بین موضوعات را شناسایی کرده و به مرور زمان بتواند نتایج مطلوبی برای صفحات سایت داشته باشد.

SEO که مخفف Site Engine Optimization می باشد، به معنی بهینه سازی موتورهای جستجوست اما فقط به این مورد مربوط نمی شود! در چند سال اخیر شاهد این هستیم که گوگل به فاکتورهایی اهمیت می دهد که تنها به الگوریتم های خودش مربوط نیست، بلکه به انتظارات بازدیدکنندگان توجه کرده و هر آن چیزی که بتواند منجر به راحتی آنان شود را در نظر می گیرد.

منظور از تاثیر رفتار کاربران بر سئو سایت چیست؟

همانطور که گفتیم، گوگل از الگوریتم های بسیاری تشکیل شده است. یکی از آن ها، الگوریتم Rank Brain است که وظیفه آنالیز رفتار کاربران را به عهدا دارد! شاید سوال کنید گوگل چگونه این کار را انجام می دهد؟

فرض کنید یکی از مقالات سایت شما با کلمه کلیدی “ساخت تیزر و کاور” جایگاه پنجم از صفحه اول گوگل را به خود اختصاص داده است. طبیعیست که کاربران بیشتر از همه به 3 لینک اولیه گوگل توجه می کنند. اما اگر گوگل متوجه شود به طور مثال در یک ماه اخیر، تعداد کلیک ها بر روی لینک شما افزایش یافته است، رتبه آن را به مرور زمان بهبود می بخشد! به این کار گوگل، تاثیر رفتار کاربر بر سئو می گویند.

اهداف کلی سئو در یک نگاه

 • نقش موثر در بازدید سایت
 • افزایش ترافیک سایت
 • بهبود در رتبه بندی صفحات
 • کمک به برندسازی
 • کمک به فروش بیشتر محصولات
 • ابزار قوی تبلیغاتی

 

اصول اساسی سئو سایت برای مبتدیان

قبل از هر چیزی باید بگوییم که انجام عملیات سئو بر روی سایت، زمان بر بوده و با توجه به نوع سایت و کلمات کلیدی هدف، حداقل 6 تا 1 سال زمان نیاز دارد تا به نتیجه برسد. اگر می خواهید بدانید چگونه می توانید در این مسیر به موفقیت برسید، توجه به یک سری اصول سئو برایتان ضروریست.

شما به عنوان سئوکار، باید بدانید که مشتریانتان بیشتر از همه به دنبال چه چیزی هستند؟ دغدغه های آنان چیست؟ آیا به تولید محتوا هایی می پردازید که به سوالات کاربران پاسخ می دهد؟ خود را به جای فردی بگذارید که مقاله شما را باز کرده و از ابتدا تا انتهای آن یک نگاه کلی می اندازد. باید در همان ثانیه های اول او را در صفحه نگه دارید تا از چشم الگوریتم های گوگل، سایتی خوب و بهینه به نظر برسید.

سئوی On Page وOff Page

به هر چیزی که در داخل سایت شما می گذرد، از تولید محتوای متنی و تصویری، لینک سازی بین مقالات، توجه به سئوی تکنیکال، کنترل مستقیم کدها و… سئوی داخلی یا On Page می گویند. به تمام فرآیندی که سئوکاران در بیرون از سایت خود برای بهینه سازی در گوگل انجام می دهند، سئوی خارجی یا Off Page می گویند. یکی از این کارها، توجه به استراتژی لینک سازی خارجی، بک لینک و  pbnهاست.

سئو کلاه سفید و کلاه سیاه

برای اینکه در صفحات گوگل رتبه بگیرید و بر طبق الگوریتم های گوگل پیش بروید، در اصطلاح سئو از کلاه سفید یا white hat باید استفاده کنید. در واقع برای پیاده سازی این روش، هیچ فریبکاری و ترفندی در رتبه گیری گوگل استفاده نمی شود. شاید به همین دلیل باشد که به سئو کلاه سفید، سئو اخلاقی نیز می گویند!

سئوی کلاه سیاه یا Black hat در واقع مخالف کلاه سفید است. هر آن چیزی که بتواند باعث دستکاری الگوریتم های گوگل جهت رتبه بندی صفحات سایت شود، سئو کلاه سیاه می گویند. در ابتدای استفاده از این روش غیر اخلاقی، شاید به سرعت شاهد کسب نتایج بالایی در گوگل باشید، اما به محض شناسایی شدن از سوی الگوریتم ها، به مرور جریمه می شوید یا اینکه در اصطلاح باعث پنالتی شدن سایت از پایگاه داده این موتور جستجو خواهید شد.

سئو تکنیکال

مهمترین فاکتور برای اینکه یک سایت از نظر سئو به موفقیت برسد، توجه به نکات طراحی سایت و کدنویسی آن است. زیرا گوگل برای اینکه درک درستی از صفحات سایت شما داشته باشد، در اولین برخورد، به نحوه کدنویسی آن توجه می کند. اگر استاندارهای HTML رعایت شود، برای موبایل بهینه باشد، سرعت مناسبی داشته و از نشانه گذاری های درست استفاده کند، در واقع سئو تکنیکال را رعایت کرده است.

سئو سایت در گیلان

تولید محتوای منظم

برخی از سئوکاران، تولید محتوای منظم با استراتژی های درست را مهمترین عامل رتبه گیری در صفحات گوگل می دانند. در واقع با این روش ارزان، می توانید اعتبار خود را نزد گوگل بالا ببرید و به مرور زمان، بودجه سایت را افزایش دهید. روزانه گوگل به صفحات بی شماری از سایت ها که در حال فعالیت هستند، سر می زند و اگر ببیند صفحات شما از نظر کاربران، مفید و موثر بوده است، بودجه بیشتری به شما اختصاص می دهد که به معنی ایندکس شدن بهتر صفحات سایت است.

جمع بندی

سئو سایت وردپرسی یا برنامه نویسی شده، هیچ تفاوتی ندارند و تنها موردی که در این زمینه مهم است، توجه به نکات سئو و سعی برای بهبود وضعیت آن هاست. در نظر داشته باشید که هیچ تضمینی برای رسیدن به جایگاه 1 گوگل وجود ندارد؛ بنابراین اگر کارفرمایی چنین درخواستی از شما داشت، باید روند کار را تا حدودی برایش توضیح دهید تا انتظار سئوی کلاه سیاه را از شما نداشته باشد!

آپدیت محتوایی هم از دیگر روش هاییست که از چشم گوگل دور نمی ماند و باعث بهبود رنکینگ سایت در بین رقبا می شود.

تحلیل جامع وب سایت

 • بررسی عناوین (Headings)
 • بررسی برچسب ها (Alt Tags)
 • بررسی تمام صفحات دسته بندی(check total)
 • بررسی سرعت صفحات (Page Speed)
 • بررسی اتصال (Google Search Console))
 • بررسی فایل ( Robots.txt File)
 • بررسی فایل (Sitemap.xml)
 • بررسی اتصال (google analytics)
 • بررسی دامنه ی سایت (Site Domain Check)

مشاوره سئو

 • راهنمایی جهت یافتن بهترین کلمات کلیدی
 • ارائه لیست بک لینک های مناسب
 • ارائه لیست ریپوتاژهای مناسب
 • معرفی روش های call to action
 • نمایش لیست ایرادات سایت و نحوه رفع
 • راهنمایی در نحوه اشتراک گذاری محتوا در سوشال مدیا
 • راهنمایی سئو داخلی
 • راهنمایی سئو خارجی
 • زمان مشاوره بین 60 الی 90 دقیقه

و در صورت نیاز برای تدوین جامع استراتژی سئو فرم زیر را پر بفرمایید

فهرست